Meditace smíchu

Cesta blázna

            Meditační praxe, jejímž základem je vědomý smích.

Zdá se ti život příliš vážný, náročný, nudný či šedivý? 

Postrádáš ve svém životě spontanietu, radost, hravost nebo lehkost?

Přijď se naučit meditaci smíchu a objevit své vlastní zdroje radosti a životní vitality! 

 Při praktikování meditace smíchu se dostáváme do kontaktu se svým zdrojem radosti, lehkomyslnosti a vitality. Učíme se, že můžeme vědomě přesouvat pozornost na tento zdroj a že stav spokojenosti a radosti je naší přirozeností. Vrací se nám entuziasmus, víra v dobro a důvěra v život. Přirozeně se v nás začne rozšiřovat zdravé pozitivní a radostné vnímání a jsme schopni si ho udržet, aniž bychom se museli odvracet od negativních poloh života a nebo je "malovat na růžovo". Stáváme se natolik silnými a zralými, že problematičtější stránky života nás neděsí a víme, že jsme schopni jim čelit. Svět a svůj příběh vnímáme realisticky a užíváme si radost z prostého bytí.

"Ze začátku mi smát se jen tak moc nejde. Připadá mi to hloupé a trapné. Nedovedu si představit, že to ha ha ha vydržím celou dobu. A napadají mě další vzdorovité myšlenky. Jenže se taky vkrádá pocit, že je to vlastně úleva se jen tak smát a nic neřešit. Udržuji pozornost na svém smíchu a na dýchání do břicha. Myšlenky mě už tak neobtěžují a já se propadám do lehkosti smíchu. Smích se stává přirozeně spontánní. Nic pro to nemusím dělat. Jen udržovat pozornost. Najednou se směji, že se směji. Tělo se samo přidává a podporuje smích pohybem. Stávám se svým smíchem. A směji se a směji se, jako by nic jiného neexistovalo. Celé mé tělo se směje. Radost ve mě ožívá. Do mysli se mi vkrádají různé myšlenky a já se jim jen směji, svým pochybám, svým hodnocením, úzkostem. Energie se začíná pomaloučku měnit. Místo odkud plynou zvuky je nyní spíš v hrudi a v hrdle. Ze rtů mi vycházejí nezvyklá slova džiberiš, hatmatilka. Můj vlastní nesrozumitelný jazyk. Prožívám hravost a uvolněnost. Dělám grimasy - či spíše, dějí se mě grimasy a v tom zvláštním jazyce vyprávím povědomé či podvědomé příběhy. Je to úleva to všechno ze sebe dostat. Energie se znova mění a mluvení se mění v tóny. Z různých míst v těle rozezvučují různé tóny a vyplavují se zbytky potlačených emocí. Poslední tón ve mě otevírá prostor ticha. I ostatní účastníci se dostávají do tohoto ticha. Hmatatelná hluboká blaženost. Ticho, prázdno. Je pouze vědomí, že vše je v pořádku tak, jak to je. I já. Všechny mé buňky nasávají tuto energii. Jsem jí naplněná. Hluboký nádech a výdech. Po tvářích mi stékají dvě slzy vděčnosti. Že jsem do toho šla a prošla až do tohoto místa hluboce léčivé pravdy. "Jmenuji se Tamila a budu tě provázet a inspirovat na Cestě blázna, meditační praxi vědomého smíchu. Jsem stejná jako ty. Obavy, úzkosti, pochybnosti, nespokojenost... Ale mám za sebou dlouhou dobu, kdy praktikuji meditaci smíchu a léčivé zvučení. Žiji ve stejném světe jako ty. Stejné katastrofické zprávy ze světa, podobné problémy na osobní úrovni. Ale už mě to nepokazí mou radost. 

Proč? Na začátku bylo rozhodnutí. Má duše mi jednou dala velmi jasně najevo " Takhle dál žít nemůžeš! " Ano, cesta od toho rozhodnutí až k pevnému propojení se se svým zdrojem radosti, byla dlouhá a vůbec ne jednoduchá a lehká. Osvobozující smích, který jsem občas spontáně zažívala, smích bez důvodu a radost bez hranic, mi byly jedním z vodítek na cestě. Má racionální mysl, je ovlivněna traumatickými zkušenostmi z dětství a problematickým a vším, jen ne radostným a veselým prostředím, ve kterém jsem vyrůstala. Přesto jsem uvěřila, že žít v radosti je možné.

Meditace smíchu je přímá cesta ke zdroji radosti v životě. V průběhu svého vlastního praktikování smíchu, jako léčivé praxe, jsem nabyla dostatečnou zkušenost a vytvořila jsem jednoduchou a velmi účinou formu meditace. Tato meditace, stejně, jako každá jiná duchovní praxe je účiná především díky pravidelnému praktikování. Proto nabízím 8 týdenní kurs, kde se meditaci perfektně naučíš a současně zažiješ i výsledky, které tato meditace přináší. Jsem tu, abych tě podpořila a pomohla ti vydat se na cestu, která stojí za to.